Dsmart Online

AYNI GÜN KURULUM HEMEN ARA

| 0850 480 50 40 |

Sizi Arayalım

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?
Anasayfa / Size Özel / Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?
Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?
Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda size modem bağlantısının nasıl yapıldığını anlatmak istiyoruz. Çünkü evine yeni internet bağlatanlar ya da taşınanlar için teknolojik sıkıntılardan biri de modem kurulumu. Çoğu zaman karmaşık gelen bu konuyu basit bir şekilde izah etmek ve Türkiye’de çok kullanılan modem modellerinin “hızlı kurulum” kılavuzlarını paylaşmak istiyoruz.

Modem Kurulumu Nedir?

Önce modem kurulumu nedir, neden gereklidir onu açıklayalım. Modem kurulumundan kast edilen, modeminizin, servis sağlayıcısından gelen bağlantıyı tanıması için gerekli ayarların yapılmasıdır. Modem ayarlarınız doğru şekilde tanımlanmadığı zaman, hattınızda bağlantı olsa dahi modeminiz aracılığıyla iletilmesi mümkün olmaz. Modem kurulumu yalnızca ilk bağlantıda yapılmaz. Modem değiştirdiğinizde ya da internet servis sağlayıcınızı değiştirdiğinizde yapmanız gerekir. Peki nasıl yapılır?

Modem Kurulumu Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Modem kurulumu için öncelikle tüm kabloların doğru yere takılması gerekmektedir. Neyin nereye takılacağı üç aşağı beş yukarı bellidir zaten. Eğer elinizde kullanım kılavuzu varsa orada da görsel olarak anlatılmıştır muhtemelen. Kabloların yerlerinden emin olmak için şu ışıkları kontrol edebilirsiniz:

  • Güç kaynağı ışığı: Elektrik bağlantısını gösterir.
  • DSL ışığı: Hatta internet bağlantısının olup olmadığını gösterir.
  • WLAN ışığı: Kablosuz internet bağlantısının sağlandığını gösterir.
  • Ethernet ışığı: Bilgisayarınız ile modem arasındaki kabloda veri olduğunu gösterir.

Güç, DSL ve Ethernet ışıkları yanıyorsa işinizi sağlama için modemi 1 kez resetlemek suretiyle işleme başlayabilirsiniz. Resetlemek yani ayarları sıfırlamak için modemdeki ilgili noktaya 15-20 sn basınız.

Ardından iki yol izleyebilirsiniz. Eğer Modem kurulum CD’si elinizde varsa bilgisayarınızın CD-ROM kısmına yerleştirerek ilgili adımları takip edebilirsiniz. Kurulum sihirbazı zaten sizi yönlendirecektir.

CD’siz Kurulum Yönergeleri

İkinci ve en çok tercih edilen yöntem ise modemin WEB arayüzü ile kurulum yapmaktır. Bunun için tarayıcınızdan, modeminizin arayüz adresine girmeniz gerekir. Bu çoğunlukla 192.168.1.1’dir. Adres çubuğuna bunu yazdıktan sonra modem kullanıcı adı ve şifresi istenir sizden. Bu da çoğunlukla ön tanımlı olarak admin ve admin’dir.

Bu bilgileri girdikten sonra eriştiğiniz sayfanın genel tasarımı tüm model markalarında aynıdır fakat menüde ve isimlendirmelerde farklılıklar olabilir. Çoğunlukla “Hızlı Kurulum” veya ADSL başlığı altında “WAN Ayarları” yahut “ADSL Ayarları” gibi bağlantıların altındadır.

Bu noktadan sonra karşınıza çıkan adımlarda “Protokol” ayarlarını (Türkiye için) PPPoE ve/veya PPPoA şeklinde seçmeniz gerekmektedir. Bu aşamada istenen kullanıcı adı ve şifre ise tercih etmiş olduğunuz, yani size hizmeti sağlayan internet servis sağlayıcısının tarafınıza vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifredir. Genellikle kullanıcı adı “[email protected] servis-sağlayıcısının-adı” şeklinde olur. Şifre ise son derece karmaşık karakterlerden oluşur. Eğer IP türü sorulursa, bu (özel bir tercihiniz yoksa, statik IP gibi) muhtemelen ön tanımlı haliyle kalacaktır.

İnternet Bağlantınızı Güvenceye Alın

Wireless yani kablosuz bağlantınızı şifrelemek için “Güvenlik” ya da “Şifreleme” adı altında gelen ayarları “WPA2” seçerek, harf ve rakamlardan oluşan bir şifre belirleyebilirsiniz. Böylece izniniz olmadan kimse hızınızı ve varsa kotanızı paylaşamaz.

Zaman zaman modem için bilgisayarınıza kurduğunuz programdan bu şifreyi değiştirebilirsiniz. Kablosuz bağlantının zararlı etkenlerinden korunmak için de internete bağlanmadığınız sürece modeminizi kapalı tutmanızı tavsiye ederiz.

Modem Kurulum Video 

 

 

 

d smart ev internetd smart ev internetid smart evde internetd smart ınternetd smart internetd smart internet fiyatd smart internet paketlerid smart interneti nasıld smart kampanyad smart netd smart paketdsmart kampanyalaren iyi ev internetien ucuz ev interneten ucuz interneten ucuz internet paketien uygun ev interneten uygun ev internet paketien uygun interneten uygun internet paketiev ınternet paketlerıev internetev internet fiyatlarıev internet fiyatlariev internet kampanyaev internet paketiev internet paketleriev internet tarifeleriev internetiev interneti paketleriev interneti sınırsızev internetleriev sınırsız internetev telefonsuz internet paketlerievde internet en ucuzevde internet en uygunevde internet kampanyalarıeve interneteve internet bağlatmafiber internet fiyat, fiber internet kampanya, fiber internet kampanyalarıfiber internet kampanyalarifiber internet paketleriinternet aboneliğiinternet bağlatmainternet bağlatmakinternet fiyatiinternet fiyatlarıinternet kampanyainternet paketi, internet paketi evinternet paketleri, limitsiz internetlimitsiz internet paketilimitsiz internet paketlerisınırsız internet kampanyasinirsiz ev internetisinirsiz internetsinirsiz internet fiyatlarisinirsiz internet paketitelefonsuz internettv internet paketleriucuz ev internetiucuz internetuygun ev internetiuygun internetyalin internetyalin internet nedir

AYNI GÜN KURULUM