Dsmart Online

AYNI GÜN KURULUM HEMEN ARA

| 0850 480 50 40 |

Sizi Arayalım

İnternet Paketi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Anasayfa / Size Özel / İnternet Paketi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
İnternet Paketi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
İnternet Paketi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sosyal medyanın da hayatımızdaki yerini pekiştirmesiyle birlikte zaten alışveriş siteleri, haber siteleri, araştırmalarımız ve eğlence için kullandığımız internette geçirdiğimiz vakit de artıyor. İnternete olan ihtiyaç ve kullanım oranımız arttıkça da internet sağlayıcıları bir yandan alt yapı hamleleri yaparak daha uygun, daha hızlı ve daha zengin internet sağlamaya çalışırken, bir yandan da avantajlı internet paketleriyle birbirleriyle rekabet ediyorlar. Peki bu kampanyalar arasından internet paketi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Sizler için internet paketi seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları listeledik.

Limit/Kota

Hemen hemen herkesin ADSL internet paketi seçerken ilk baktığı şey paketin kotası oluyor. Kota internette yaptığınız gezintiler ve indirmelerde veri aktarımı miktarı için belirlenen limittir. Eğer interneti sadece haber okumak ve sosyal ağlara girmek için kullanıyorsanız; düşük kotalı bir internet paketi sizin için yeterli olacaktır. İnternetten dizi veya video izliyorsanız ya da oyun, film indiriyorsanız; limitsiz veya daha yüksek kotası olan bir paket seçmek sizin yararınıza olacaktır. İnternet kotasını aştığınız zaman paketinizin dışında harcama yaptığınız için size sınırsızdan daha pahalı bir fatura çıkabilir.

Limitsiz internet çoğu kullanıcı tarafından adil kullanım kotasıyla (akk) karıştırılır.  Peki limitsiz internet aslında ne demektir? İnternet pakediniz limitli/kotalı ise aylık ödediğiniz bedelde bir değişiklik olmadan ne kadar kullanım yaparsanız yapın (aksi belirtilmediği sürece) aynı ücreti ödersiniz.  Ancak internetiniz limitliyse; çoğu pakette limitinizi doldurana kadar aylık ödeyeceğiniz sabit abonelik ücretini ödedikten sonra ekstra yazmaya başlar.  Bu ekstra kullanımlar çoğu zaman fahiş fiyatlandırmaya tabi tutulur ve sizin ay sonundaki faturanıza büyük meblağlar olarak yansır.  Bunu telefonda yoğun internet kullanıyorsanız, telefondaki kullanım hakkınızı doldurduktan sonra fazladan kullandığınız internetin faturanızı çok yüksek oranda şişirmesine benzetebiliriz.  Bu durumda bizim tavsiyemiz, internet kullanımınıza (indirdiğiniz veri miktarına) yüksek oranda hakim değilseniz limitsiz paketleri seçmenizdir.  Zaten bu paketlerin fiyatları genelde uygun bir biçimde düzenlenmiştir ve sizi beklemediğiniz yüksek faturalar ödemekten uzak tutar.

Limitli internet aboneliğiniz bulunuyorsa limiti aştığınız taktirde beklenmedik yükseklikte faturalar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için tavsiyemiz limitsiz paketlere yönelmenizdir.

AKN (Adil Kullanım Noktası)

Herkesin dilinde dolaşan, insanların şikayetlerinin başlıca sebeplerinden biri olan; adil kullanım kotası nedir, sizi nasıl etkiler, neden böyle bir uygulama vardır ve siz hangi seviyede bir kotaya yönelmelisiniz? Öncelikle; AKK sinir bozucu bir uygulama olsa da, mantık açısından tüketiciyi korumaya ve aynı ücreti ödeyen tüketicilere benzer hizmeti sürdürebilmeye yöneliktir. Yani sizinle aynı ücreti ödeyen, karşılığında daha fazla internet kullanıp (daha fazla veri indirip, daha fazla bant genişliği kullanıyorsa), sizin aldığınız hizmetin (sizin kullanabileceğiniz bant genişliğinin) niteliğinin düşmesine sebep oluyorsa burada bir müdahale olması normaldir.  İdeal bir dünyada herkese yetecek kadar bant genişliği olurdu ancak maalesef şu anki altyapımızın her ücret ödeyen müşteriye belli seviyede bir hizmet sunabilmesi için böyle bir uygulama gereklidir. Size en uygun internet kotası nedir derseniz, sorunun kısa cevabı, sık sık film/dizi izliyor veya indiriyorsanız kotanızın yüksek olması gerektiğidir. Bu yüzden adil kullanım kotası olmayan internetleri, çok yüksek miktarda dosya indirimi yapmıyorsanız tavsiye etmiyoruz. Daha detaylı bilgileri (https://akillitarife.com/internet/hizi-kac-mbps-olmali) yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İnternet Hızı

İnternet hızınız yine bir çok değişkene bağlı olup, temelde interneti ne için kullandığınıza göre değişir. Sık sık yüksek kalite videolar izliyorsanız internet hızınızın yüksek olması takılmadan izlemeniz için gereklidir. Aynı şekilde siz veya çocuğunuz sık sık aksiyon içeren online oyunlar oynuyorsa bağlantı hızınızın yüksek olması takılmadan oynamak için şarttır.  Ancak "ben interneti sadece haberleri takip etmek için, Instagram'a bakmak için kullanırım" diyorsanız düşük hız sunan paketler de ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Telefon bağlantısı

İnternet bağlantısı istiyorsanız çoğu firma evde hazır bir telefon bağlantısının da olmasını istiyor. Telefon bağlantısı istenmeyen paketlerin de var olduğu pazarda, bazı sağlayıcılar sizlere yurt içi telefonlarla ücretsiz olarak konuşabilme fırsatı sunuyor. Paket seçerken böyle avantajlardan faydalanmayı unutmayın.

Mobil İnternet

Akıllı telefonların yükselişi ile birlikte telefon aracılığıyla internet kullanımı da arttı. Eğer ev içerisinde mobilden de internete bağlanmayı planlıyorsanız, kablosuz internet kullanmanız sizin için faydalı olacaktır.

 

Elbette bu yazı, bir ön bilgilendirme olarak size bir fikir sağlayacaktır. Ancak 0850 480 5040 no'lu telefonu arayarak uzman ekibimizden de her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

d smart ev internetd smart ev internetid smart evde internetd smart ınternetd smart internetd smart internet fiyatd smart internet paketlerid smart interneti nasıld smart kampanyad smart netd smart paketdsmart kampanyalaren iyi ev internetien ucuz ev interneten ucuz interneten ucuz internet paketien uygun ev interneten uygun ev internet paketien uygun interneten uygun internet paketiev ınternet paketlerıev internetev internet fiyatlarıev internet fiyatlariev internet kampanyaev internet paketiev internet paketleriev internet tarifeleriev internetiev interneti paketleriev interneti sınırsızev internetleriev sınırsız internetev telefonsuz internet paketlerievde internet en ucuzevde internet en uygunevde internet kampanyalarıeve interneteve internet bağlatmafiber internet fiyat, fiber internet kampanya, fiber internet kampanyalarıfiber internet kampanyalarifiber internet paketleriinternet aboneliğiinternet bağlatmainternet bağlatmakinternet fiyatiinternet fiyatlarıinternet kampanyainternet paketi, internet paketi evinternet paketleri, limitsiz internetlimitsiz internet paketilimitsiz internet paketlerisınırsız internet kampanyasinirsiz ev internetisinirsiz internetsinirsiz internet fiyatlarisinirsiz internet paketitelefonsuz internettv internet paketleriucuz ev internetiucuz internetuygun ev internetiuygun internetyalin internetyalin internet nedir

AYNI GÜN KURULUM